سوال اولی که ذهن من رو درگیر کرده بود این بود که آیا لینوکس برای برنامه نویسان است.

بعد از صحبت اول با محمد کمی با خودم فکر کردم و با دوستاهایی هم که داشتم در مورد لینوکس صحبت کردم، در این میان جوابهای مختلفی گرفتم که من رو از یاد گیری لینوکس ترسوند. البته ته دلم به محمد گرم بود که فرداش ازش بپرسم که آیا واقعا یادگیریی لینوکس سخته یا نه؟! برخی از پاسخ دوستام در خصوص لینوکس رو در ابتدا برای شما بیان می کنم:

  1. لینوکس برای برنامه نویس ها است و فقط میشه باهاش برنامه نویسی کرد، فکر کنم محمد برنامه نویسه!
  2. لینوکس برای هک استفاده میشه و کسی که بلده یک هکره و مراقب باش باهاش زیاد حرف نزنی چون امکان داره حسابت رو خالی کنه!
  3. لینوکس خیلی سخته برای یادگیری و همش فرمان های پیچیده داره و………..

نظرات دیگه ای بود که سعی کردم برخی از این نظرات رو بگم. شب قبل از خواب کلی به صحبتهای دوستام فکر کردم، برقی که داخل نگاه محمد بود که در خصوص لینوکس حرف میزد دله من رو گرم کرده بود که منم می تونم لینوکس رو یاد بگیرم و مسیر زندگی رو کمی تغییر بدم. پس با این امید خوابیدم که فردا برم سره کار و با محمد صحبت کنم و ازش برای شروع کمک بگیرم! کلی هم سوال داشتم که شاید برخی از این سوالات مسخره باشه (کاش محمد به من نخنده ولی ازش می پرسم.)

صبح شد و من پر انرژی آماده شدم که برم سره کار، امروز برای رفتن به سره کاری که کسالت اور بود انگیزه داشتم، مثل همیشه ترافیک کاری و نبودن تاکسی و شلوغی مسیر، داشتم پیش خودم به این فکر می کردم که چطوری میشه آدم از توی خونه کار کنه و شب که خوابیده سیستم برایش پول در بیاره! مگه میشه؟ مگه داریم! خلاصه بعد از کلی فشاری که ادم رو تو مترو مجبور که تخم گذاشتن میکنه بالاخره رسیدم به دمه شرکت. حالا خوب بود که شرکت نزدیکه مترو هست و دیگه نیازی نبود که تاکسی و غیره سوار شم.

مثل همیشه رفتم سره کار رو دیدم که محمد هم رسیده و سیستم رو روشن کرده و یک ربع هنوز به ساعت ۸ مونده و ساعت کاری هنوز شروع نشده، خدا رو شکر کردم که باز قبل از شروع کار وقت هست که با محمد صحبت کنم. محمد تا نگاهش به من افتاد داستان رو فهمید و با لبخند به من گفتک

نترس بابا من هکر نیستم ، دانش خاصی هم در برنامه نویسی ندارم ولی یاد گرفتم که با لینوکس خوب کار کنم و امنش کنم و سرویس ارایه کنم! تازه فکر کن با سیستم عاملی کار می کنی که با تایپ کردن میتونی باهاش حرف بزنی و با همین خط فرمان ساده به دنیای اینترنت حکومت کنی!

برام جالب شد که محمد از کجای می دونست این بحثها رو!؟ من که هنوز حرفی نزده بودم، که باز محمد ادامه داد:

بزار یک قرار با هم بزاریم، وقت ناهاری با هم در مورد مراحل آموزش و یادگیری لینوکس با هم صحبت می کنیم، فقط به خودت قول بده که به حرفهای دیگران گوش نکنی چون لینوکس ساده است فقط باید دوستش داشته باشی و علاقه داشته باشی به آموزشش. دیگه بریم سره کار که کار شروع شده، تازه بعد از ساعت کاری هم بهت می گم چطور مطالعه کنی و با چی شروع کنی

خلاصه دیدم که وقت کار شده و  همکارام هم شروع کردن به بار و من هم به سیستم وارد شدم تا کارم رو شروع کنم، ولی برای خودم جالب بود که محمد فهمیده بود که من می خوام ازش چی بپرسم و باز هم جای شکرش باقی بود که بهم گفت آموزش لینوکس ساده اس و فقط باید بخوای خلاصه من سرم به کار گرم شد تا وقت ناهار رسید و محمد صدام کرد که بیا بریم برای ناهار(محمد عاشق غذا خوردن بود، تپلی اهل غذا! تو شرکت بهش می گفتن مرجع رستورانهای یک مدلی مثل Mrtester که کلی معروف شده بود ولی ما محمدش رو داشتیم که چنان با آب و تاب در خصوص غذا حرف میزد و با لذت غذا می خورد که ادم سیر هم گشنه می شد.

آیا لینوکس سیستم عامل خاصی هست؟

محمد بحث رو از اینجا شروع کرد که برای یاد گرفتن لینوکس باید بهش به عنوان یک سیستم عامل نگاه کنی مثل سیستم عامل ویندوزی که سره کار باهاش کار می کنی. مثل همین سیستم عامل گوشی اندرویدی که داری سیستم عاملها برای این ایجاد شده است که بتونن سرویس بدن، مطالبی که دوستات گفتم یکجورایی درست هست ولی مطلق نیست، هر سیستم عاملی شامل همه بخشهای مختلف میشه برای مثال شما در ویندوز هم می تونید ابزارهای هک کردن داشته باشید اما صرفا لینوکس برای هک کردن نیست و مخصوص هکر ها نیست، داخل ویندوز هم میشه برنامه نویسی کرد اما چرا بعضی از افراد فکر می کنن که لینوکس فقط برای برنامه نویسی هست:

  1. اولین دلیل  اینکه خیلی از کسایی که لینوکس یاد گرفتن برای برنامه نویسی کردن رفتن سمت لینوکس چرا چون خارج از ایران سیستم عامل ویندوز رایگان نیست و مطالبی که داخل سایتها نوشته شده بیشتر روی لینوکس نوشته شده، برخی از سیستم عاملهای لینوکسی که البته بیشتر این سیستم عاملها هستند رایگان هستن و به همین دلیل که شرکتهای مختلفی که مثلا برای دانشگاه های برنامه تولید می کنن داخل لینوکس برنامه رو ارایه میکنن وگرنه شما هم داخل ویندوز می تونی برنامه نویسی کنی و هم داخل لینوکس( بعدا در مورد رایگان بودن و Free بودن و متن باز بودن باهات صحبت می کنم) 
  2. دلبل دوم که مسخره است اینکه لینوکس کلاس داره!!! جدی میگم مثلا طرف رفته دانشگاه و می خواد کلاس بزاره که مه خفن شدم رفتم لینوکس خوندم و تو هم بلد نیستی و کلی حرفهای عجیب میزنه تا شما رو بترسونه که نری سمت لینوکس تا از کلاسش پایین نیاد/
  3. دلیل بعدی هم این فیلمهای هالیودی هست که البته MR robotیکی از نمونه های خوبی در زمینه فیلم های هک هست ، داخل این فیلم از لینوکسی استفاده میشه به نام کالی که بیشتر برای تست امنیت در دنیا ازش استفاده میشه و شما از ابزارهای آماده استفاده می کنی ولی این طور بیان شده که سیستم عامل مخصوص هکرهاست و غیر
  4. سوم خیلی از افراد از سخت نشون دادن لینوکس پول در میارن و سود می کنن، یک زمانی یادمه که برای نصب کردن ویندوز هم شما باید پول میدادی به مغازه دار تا برات ویندوزی رو نصب کنه که الان برای همه ساده شده!

پس سعی کن به حرف کسی گوش نکنی و خود شروع کنی به یاد گرفتن و لذت بردن، داستان مردم از لینوکس شبیه تفسیر فیل داخل تاریکی است وقتی نور روشن میشه معلوم میشه که فیله و چه شکلی !! زمانی که تو شروع کنی به یاد  گرفتن تازه متوجه میشی که لینوکس چی هست و تا خود تجربه نکردی زیاد به حرف کسی گوش نکن.

خب بزار سوالات بعدی رو زمانی که داریم پیاده میریم تا یک مسیری بهت جواب بدم الان باید بریم سره کار و ناهار هم که خوب نخوردیم!!! یک ناهار طلبه من.

داشتم به این فکر می کردم که از محمد بپرسم که برای آموزش لینوکس باید چیکار کنم که رسیدیم پشت میز و رفتیم برای بعد از ساعت پنج البته به محمد قول دادم که بریم یک ساندیچ خفن ارماندو بزنیم و در موردش با هم حرف بزنیم.


برای شروع می تونی به سایت CentOS بری و یک مقداری باهاش آشنا بشی شاید لازم شد!

معرفی فیلم MR robot 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *